Dekoracja akwarium

Często właściciele akwariów zastanawiają się co mogą zrobić by bardziej uatrakcyjnić miejsce zamieszkania swoich zwierząt. Obecnie mamy na to wiele sposobów. Dekoracje w akwarium bez wątpienia pomagają nam utrzymać estetykę, a co za tym idzie dobry wygląd naszego zbiornika. Oprócz oczywistej roli cieszenia naszego oka pięknem akwarium, dekoracje często są koniecznością. Niektóre gatunki ryb wymagają specjalnych warunków, które powinniśmy im stworzyć.

Wszelkie dekoracje w akwarium powinny być całkowicie naturalne. Ryby muszą czuć się jak w swoim naturalnym środowisku, właśnie dlatego powinniśmy zadbać o naturalne warunki akwarystyczne. Przede wszystkim starajmy się omijać wszystkie plastikowe dekoracje, gdyż stworzą one wrażanie sztuczności, przez co znacznie utrudnią życie naszych zwierząt. Pamiętajmy, że akwarium to skrawek natury naszych ryb, dlatego powinno być ono przyjazne nie tylko dla naszych oczu, ale także dla dobra ryb.

Każdy pojedynczy element dekoracji powinniśmy dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Wszystko zależne jest od gatunków ryb, które posiadamy w naszym zbiorników. Wiele gatunków potrzebuje konkretnych rodzajów dekoracji by czuć się jak w środowisku naturalnych, natomiast są również dekoracje których pewne gatunki ryb nie tolerują.

Jeśli chodzi o to, co możemy wykorzystać do dekoracji zbiornika, mamy ogromny wybór. Na pewno każdy znajdzie coś dobrego dla siebie i swoich ryb. Wykorzystać możemy między innymi:

  • Łupki skalne,
  • Korzenie,
  • Kamienie,
  • Różne odmiany roślin

 

Kiedy zaczynamy dekorować akwarium pamiętajmy, że ozdoby nie mogą zajmować większości jego przestrzeni. Ryby potrzebują miejsca by spokojnie pływać ? i to jest najważniejsze.

Myślę, że najlepszym sposobem na udekorowanie swojego akwarium jest nasza fantazja. Oczywiście wszystko z umiarem. Niektóre skały dostępne również w sklepach akwarystycznych, uwalniają pierwiastki szkodliwe dla ryb. Jeżeli jednak decydujemy się na skałki najbezpieczniejsze będą wapienie. Nie wydzielają one żadnych szkodliwych substancji, przez co są w stu procentach bezpieczne.

Wielu zapalonych akwarystów dekoracje do swoich zbiorników, co czyni je unikatowymi. W sklepach akwarystycznych oprócz dostępnych gotowych dekoracji możemy dostać również odmiany skał i roślin, które możemy sami połączyć w odpowiadający nam sposób, dostosować ich kształt itp.

Pamiętajmy, iż przed dekoracją naszego akwarium musimy umieścić w nim wszelki niezbędny sprzęt akwarystyczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Takowy sprzęt zajmuje dużo miejsca, dlatego tak ważnym jest by najpierw znalazł się w akwarium. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile miejsca możemy poświęcić na dekorację, by nie ograniczyć swobody ryb.

Jeśli do dekoracji naszego zbiornika wybierzemy rośliny, wcześniej powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat konkretnych gatunków roślin i ich pielęgnacji. Potrzebny będzie nam również sprzęt, który pomoże nam prawidłowo się nimi zaopiekować oraz przyspieszy ich wzrost i rozwój. Wiedzą, która w tym przypadku jest konieczna są informacje na temat odpowiedniego sadzenia roślin, ich dobierania pomiędzy sobą, gatunków, robienia odszczepek oraz składników niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Rośliny dzielą się na rośliny:

  • Strefy środkowej,
  • Strefy tylnej,
  • Pierwszoplanowe.

 

Oprócz roślin i skałek w naszym akwarium mogą znaleźć się również kamienie, które mają przyjazny stosunek do rozwoju ryb. Są to np.: granit i bazalt. Możemy również użyć drewna i korzeni, które idealnie spełnią swoją rolę w akwarium słodkowodnym. Drewno powinniśmy kupować w sklepie zoologicznym. W żadnym wypadku nie decydujmy się na oszczędzenie paru groszy i zebranie go samodzielnie. Samodzielnie zebrane drewno może butwieć i wydzielać różne substancje zanieczyszczające nasz zbiornik. Wielu akwarystów stawia na stuprocentową naturę i jako dekoracji swojego akwarium używa połówki kokosa. Jeżeli takowa ma wycięty otwór, daje idealne naturalne schronienie na ryb.

Przy dekoracji naszego zbiornika starajmy się pamiętać o tych kilku bardzo prostych zasadach. Pozwoli to nam stworzyć podwodny świat, który dla nas będzie oryginalny i piękny, a dla ryb będzie on świetnym spełnieniem idealnych warunków życia, które są niezbędne do ich dobrego samopoczucia.