Akwarium towarzyskie

Akwarium towarzyskie to nic innego, niż akwarium przystosowane do hodowli różnych gatunków ryb, które pochodzą z różnych środowisk naturalnych. Taki rodzaj akwarium tworzymy zazwyczaj wtedy, kiedy chcemy zasiedlić wszystkie poziomy zbiornika. Nawet w tym akwarium musimy tak dobrać gatunki ryb, by zapewnić im odpowiednie ? dobre warunki bytu. By nam się to udało niezbędna jest oczywiście wiedza, na temat tego, jakie ryby bytują przy lustrze wody, które przedkładają środkowe warstwy, a także które przebywają przy dnie zbiornika. Oczywistym jest, iż lepiej jest utrzymać ryby różnych gatunków w akwarium dużym niż małym. Właśnie dlatego im większy zbiornik, tym lepiej. Wysokość zbiornika towarzyskiego powinna wynosić co najmniej pięćdziesiąt, a nawet sześćdziesiąt centymetrów. Oczywiście wysokość ta powinna być mierzona po odliczeniu miejsca, które zostanie zajęte przez podłoże, oraz miejsca pomiędzy lustrem wody, a górną krawędzią zbiornika. Ma to być przestrzeń przeznaczona jedynie dla ryb. Właśnie dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupno zbiornika większego niż mniejszego.

Wiele razy spotkałam się z przekonaniem głównie początkujących akwarystów, iż do hodowli małych ryb nadają się małe akwaria, natomiast te duże przeznaczone są dla dużych gatunków ryb. Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Jest to bardzo błędny sposób myślenia, który często się nie sprawdza. Wszystko zależy od gatunku ryb, które hodujemy. Niektóre małe ryby w niewielkim zbiorniku będą czuły się rewelacyjnie, natomiast inne małe ryby będą preferować akwaria zdecydowanie większe.

Przy tworzeniu akwarium towarzyskiego niezmiernie istotnym elementem jest fakt, czy dany gatunek ryb preferuje życie w stanie czy też są to indywidualiści. Małe ryby, które wymagają własnych rewirów nie nadają się do dużych akwariów. Zwłaszcza do takich, w których będę musiały żyć w towarzystwie gatunków, które są bardziej ruchliwe.

Standardowa i minimalna wielkość zbiornika towarzyskiego powinna mieć wymiar 100x60x50 lub 100x60x60 (długość, szerokość, wysokość). Generalnie w większości zbiorników towarzyskich dobrze jest zasłonić tylnią ścianę roślinami takimi jak np. mikrozorium oskrzydlone oraz mech jawajski. Dzięki temu gołe tylnie ściany nie będą widoczne. Rośliny najlepiej jest po sadzić w taki sposób, by uzyskać efekt głębi. W takim zbiorniku powinny także znaleźć się miejsca zaciszne, które posłużą naszym rybom do spokojnego wypoczynku. Właśnie dlatego w akwarium muszą znaleźć się miejsca zarówno jasne, jak i zacienione. Dzięki temu ryby będą bardziej aktywne ruchowo.

Przykładowe obsady ryb, ściśle związane z głębokością akwarium:

- około 15 litrowe
Drobniczka jednodniówka, okończyk moczarowy oraz krewetka.
- około 30 litrowe
Neon smukły, razbora karłowata.
- około 60 litrowe
Niewielkie gatunki żyworódkowate takie jak np.: gupik lub gupik Endlera lub limka. Przy dnie mogą żyć kiryski lub nieduży gatunek kirysów. Przy hodowli kirysów nie zapominajmy o stworzeniu niezbędnych kryjówek.
- 60 litrowe i większe z niewielkimi rybami stadnymi
Wariant I
Drobnoustek, smukleń pryskacz, zwinniki przypominające neony, neony, łagodne modrooki, tęczanka motylowa oraz danio tęczowy (przy większej ilości światła).
Wariant II
Brzanka wysmukła, drobnostek, neon smukły oraz smukleń pryskacz.
- 60 litrowe i większe ze stadnymi rybami niezbyt ciepłolubnymi.
Wariant I (amerykański)
Neon innesa, bystrzyk czerwony oraz kirysek pstry lub spiżowy
Wariant II (azjatycki)
Danio pręgowany, brzanka zielona oraz kardynałek chiński.
- około 100 litrowe z dużą ilością roślin.
Strefa przydenna: Kirysek (w przypadku gdy raczej nie ma brzanek), para pielęgniczek lub barwniaków lub dwie pary badisów (W akwarium muszą być groty i kryjówki), ryby z rodziny zbrojnikowatych (Ancistrus lub Otocinclus), kosiarka czyli grubowarg syjamski.
Strefa środkowa: żyworodne piękniczkowate (2-3 gatunki), przeźrocza lub brzanki (oprócz wysmukłej i wielkołuskiej) lub żałobniczka lub tetra cesarska lub tęczanki.
Stefa przypowierzchniowa: Szczupieńczyk Dageta, szczupieńczyk pręgowany
- duże lub średnie akwarium z amerykański kąsaczowatymi
Wariant I (Oświetlenie umiarkowane, miękka woda z dodatkiem wyciągu z torfu, korzenie, ciemne podłoże i tło, mało niewymagających światła roślin oraz wydajna filtracja)
Zwinnik latarnik i nadobny, bystrzyk trójpręgi i Axelroda, bystrzyk pięknopłetwy, neon czerwony, czerwonogłówka, bystrzyk pięknopłetwy, kirysek.
Wariant II (więcej roślin i światła)
Te same ryby oraz dodatkowo glonojady.

Znajduje się tu zaledwie kilka proponowanych zestawień. Z każdego gatunku powinno być kupione co najmniej po kilka ryb. Oczywistym jest, iż wybierając dany wariant nie ma konieczności kupna wszystkich uwzględnionych w nim gatunków. Ilość ryb powinna być ściśle dostosowana do wielkości zbiornika.