Zajęczak

Nazwa „Zajęczak” jak wiadomo powstała ze względu na jego zewnętrzny wygląd, którym przypomina zająca. Jednak warto pamiętać, że nasz króliczek nie jest krzyżówką zająca i królika. Powstał on w wyniku długotrwałej mutacji i selekcji gatunku.

Z początku króliki hodowano tylko dla celów wystawowych. Prezentowały się one bardzo okazale na wszystkich tamtejszych wystawach. Plenność i mięsność to cechy charakterystyczne dla zajęczaków. Po pewnym czasie odkryto, że ich niezwykły smak bardzo dobrze nadaje się do różnych wyrobów i zaczęto hodować je by potem oddać rzeźnikowi. Ten rodzaj hodowli zyskał bardzo wysoką popularność wśród wszystkich krajów zagranicznych. Króliki zaczęto eksportować za granice i tym sposobem stały się one bardzo cennym pożywieniem , ale również ich cena rynkowa wzrosła. Ludzie zaczęli mówić, że „ zajęczak należy do najbardziej eleganckich i doskonałych ras królików na świecie ” i tak właśnie było.

 Proporcje i cechy które warto znać :


Masa ciała w odniesieniu do wieku królika


wiek (miesiąc)

3

4

5

6

7

8

kg

1,5

2,0

2,5

2,9

3,2

3,5 

Ciało naszego królika przypomina z wyglądu budowę ciała zająca szaraka. Tułów naszego ulubieńca jest dość długi i nieco wysoko osadzony. Posiada on podkasany brzuch i głowę ustawioną na znacznie krótszej szyi. Jego wypukłe oczy są barwy ciemnobrązowej. Owłosione uszy osadzone na czubku głowy stoją, a na koniuszkach mają barwę czarną. Zajęczak posiada mocne i długie kończyny tylne, które charakteryzują się równoległym ustawieniem wzdłuż tułowia. Jego przednie kończyny są nieco długie, cienkie i znacznie proste. Osadzone są wysoko co nadaje charakterystyczny wygląd naszemu pupilkowi. Posiada on długi ogon, dosyć prosty położony prostopadle do całego ciała królika. Umaszczenia zajęczaka określa się jako mahoniowo-brązowe, chociaż w okolicach brzucha sierść wydaje się być nieco jaśniejsza.  Polski pierwowzór wyhodowany został jedynie w barwie mahoniowo-brązowej, natomiast zagraniczne zajęczaki posiadają czarne, białe lub podpalane niebieskie umaszczenie.

Samice posiadają znacznie mniejsze obwody głów. Ich uszy są znacznie cieńsze, a ich długość waha się pomiędzy 12 cm, a 14,5cm. Ich owłosienie jest dość gęste i jedwabne w dotyku. Sprężysta okrywa włosowa sięga nawet 2,5cm długości. Umaszczenie jak już wiemy jest mahoniowo-brązowe(lisie) z lekkim połyskiem. Partie grzbietowe zajęczaka posiadają znaczne pręgi czarnej barwy. Czarne końcówki owłosienia tworzą wspaniałe cienie na całym ciele królika. Okolice grzbietu i brzucha posiadają znaczny kontrast koloru ciemnej barwy. Partia brzuszna oraz spodnia część ogona, a także wewnętrzna strona ud jest o wiele bardziej rozjaśniona. Uszy na krawędziach i szpicach mają czarne owłosienie. Ogon  jest mieszanką mahoniowo brązowych barw i nieco czarniejszych połysków.

 Włosy podszyciowe na pewnej wysokości posiadają niebieskie umaszczenie połączone z jasnorudymi końcami. Okolice oczu i przednie kończyny  oraz przednia strona ogona i brzuch również mają okrywę koloru niebieskiego. A dodatkowo należy wiedzieć, że Zajęczaki posiadają ciemnobrązowe pazury.

Wady dopuszczalne:
· Szyja i głowa zbyt długa;
· Tułów i ciało nie harmonijne;
· Kończyny przednie ustawione w inny sposób niż pionowy;
· Uszy przekraczające maksymalną długość 14,5 cm;
· Ogon krótkiej długości;
· Włos mniej sprężysty;
· Cała okrywa włosowa rzadsza;
· Okolice brzucha i grzbietu bez barwnego kontrastu;
· Krawędzie uszne bez czarnego zabarwienia;
· Spodnia część ogona zbyt jasna;
· Umaszczenie podbródka zbyt ciemne;
· Oczy i pazury nie mają brązowej barwy;

Wady kategorycznie niedopuszczalne:

· Wszystkie kończyny zbyt krótkie;
· Głowa i szyja znacznie długa i nieco cienka;
· Opadające uszy poniżej 12 cm długości;
· Zbyt krótki ogon;
· Długość włosów poniżej 2,5cm ;
· Okrywa włosowa znacznie przerzedzona ;
· Umaszczenie podbródka i okolic grzbietu  barwy białej;
· Jasne pazury;
· Oczy barwy jaśniejszej niż brązowy;