Peterbald
Bardzo tajemnicza a zarazem oryginalna rasa. Na ogół rzadko spotykana, ze względu iż jest to dość młoda rasa. Niedawno, bo dopiero pierwszego stycznia 2012 roku, Peterbaldy zostały w pełni uznane jako rasa. Peterbald to kot pochodzący z rodziny bezwłosowych, a więc zachwyca on przede wszystkim swoim niebanalnym wyglądem.
Pochodzenie
Peterbald pochodzi z Rosji, dokładniej z Sankt Petersburga – skąd zaczerpnął swą nazwę. Koty rasy Peterbald są bardzo interesującymi okazami, zupełnie jak pełne tajemnic i piękna miasto z którego pochodzą. Za twórczynię tej rasy uznaje się Olgę Mironovą, u której pierwsze kocięta, pierwszego miotu urodziły się w 1994 roku. Koty powstały poprzez skojarzenie ze sobą Dońskiego Sfinksa i kotki z orientalnej rasy krótkowłosej. W 1966 roku Peterbald został uznany przez rosyjską federację SFF. W latach późniejszych kot został uznany za oficjalną rasę przez inne federacje takie jak TICA, WCF czy FIFe.
Wygląd
Wyglądem i budową ciała przypomina koty orientalne. Dzięki braku sierści, dokładnie widać jego kształty w każdym calu. Mimo drobno wyglądającego, sprawiającego wrażenie bardzo delikatnego, Peterbaldy mają dobrą, mocną budowę. Ich głowa jest podłużna, sprawiająca wrażenie wydłużonej. Bardzo przyciąga uwagę po przez drobny pyszczek, połączony z wielkimi oczami i uszami. Dobrze osadzone, nieco nisko. Dość szerokie u podstawy dzięki czemu są duże. Koci nos jest prosty, w niczym nie przypominający tego u kotów europejskich. Stosunkowo duże oczy są zazwyczaj pięknego koloru zielonego. Zdarzają się osobniki z oczami w kolorze niebieskim. Głowa umieszczona jest na dość długiej szyi. Na ciele Peterbalda znajduje się niezliczona ilość fałd skóry, szczególnie w okolicach szyi. Nie ma określonego koloru tej rasy. Występują one wielu różnorodnych kolorach czy znaczeniach. Skóra Peterbaldów jest bardzo miła w dotyku, można by powiedzieć, że wręcz aksamitna. Jeśli chodzi o wagę zazwyczaj są to małe koty. Ich waga to średnio 3 kilogramy. Żeńskie osobniki, zazwyczaj są mniejsze.
Okrywa włosowa Peterbalda, może być różna. Wyróżniamy pięć ich rodzajów:
- Peterbaldy łyse (bold) – całkowicie pozbawione włosia, ich skóra w dotyku przypomina zamsz, zazwyczaj koty nie posiadają wąsów i wibrysów.
- Peterbaldy gumowe (gummy) – całkowicie łyse, posiadające skórę w dotyku zbliżoną do gumy, gorącą. W większości przypadków odnotowuje się brak wąsów i wibrysów.
- Peterbaldy flockowe (flock) – na ciele posiadają włoski, o miękkiej teksturze, mniej więcej o długości 1mm. Włosy z czasem zazwyczaj nikną, jest to zależne od wieku kota, oraz zmieniających się pór roku. U kotów flockowych zauważa się wąsy, jednak są one bardzo słabe, często nawet łamliwe.
- Peterbaldy brushowe (brush) – posiadają włosy nieco dłuższe niż w przypadku flockowych, w dotyku są nieco szorstkie. Posiadają wąsy i wibrysy, które są stosunkowo mocne.
- Peterbaldy z krótkim włosiem (straight hair) – posiadają równomierne owłosienie zbliżone do takiego które występuję u Syjamów czy kotów orientalnych. Mają długie i mocne wąsy oraz wibrysy.
Charakter
Petersburskie koty są bardzo inteligentnymi zwierzętami, co odzwierciadlają ich piękne, duże i mądre oczy. Są bardzo ciekawskie, co za tym idzie zawsze wiedzą kiedy znaleźć się tam gdzie są potrzebne. Dobrze rozumieją nasze potrzeby, jednakże oczekując od nas tego samego. Uwielbiają przebywać w towarzystwie innych, a więc nie są to koty które lubią samotność. Jako, że charakteryzuje je również żywiołowość uwielbiają zabawę, warto więc wymyślać im różnego rodzaju rozrywki. Uwielbiają wszelkie pieszczoty. W kontaktach z dziećmi nie zagrażają im one, wręcz przeciwnie są w ich stosunku bardzo przyjazne i delikatne. Peterbaldy żyją pełnią życia. Ze względu na swoje niewielkie gabaryty, potrafią wszędzie zajrzeć. Lubią wodę, a więc w dużym stopniu ułatwia to ich kąpiel. By zapewnić Peterbaldowi komfortowe życie, warto zaopatrzyć go w dogodne legowisko, gdzie będzie mógł spokojnie odpocząć. Koty poszukują ciepłego miejsca, w którym mogą się schronić i czuć bezpiecznie. Szczególnie takie ciepło odnajdują u boku swoich właścicieli, od których oczekują dużej uwagi.
Pielęgnacja

Żywienie
Dobrze zbilansowana dieta pozwoli nam cieszyć się naszym Peterbaldem bardzo długo. Jego posiłki powinny być bogate przede wszystkim w mokrą karmę, surowe mięso, gotowane warzywa, gotowane mięso i ryby oraz nabiał. Peterbaldy zazwyczaj posiadają spory apetyt, jednak powinniśmy pamiętać, by ich nie przekarmić. Prócz mokrej karmy, powinniśmy zapewnić mu karmę suchą, lecz inną niż ta zawierająca środki odkłaczające, a więc specjalna karma dla kotów bezwłosych. Jego dieta powinna być idealnie dostosowana do tego ile traci energii, oraz ile jej potrzebuje. Tak jak w każdej diecie bardzo ważna jest woda, do której musimy zapewnić dostęp. W przypadku tego kota, najlepiej jak będzie to woda niegazowana bądź inna ważne by była przefiltrowana, oraz zawsze świeża. Nie nadaje się dla niego zwykła woda z kranu.
Dla kogo Peterbald ?
W większości przypadków są to koty nie lubiące samotności. Bardzo kontaktowe jeżeli chodzi o otaczających ich ludzi i zwierzęta. Idealnie nadają się dla ludzi, którzy poświęcą im odpowiednią, wystarczającą ilość czasu. Łatwo zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami. Szczególnie polecany jest im jako kompan drugi kot. Równie łatwo dogadują się z dziećmi. Jeśli będziemy ich darzyć uczuciem, na pewno odwdzięczą się nam tym samym.