Szynszyla
Historia
Szynszyle jako małe gryzonie swoich pokrewnych znajdują w śwince morskiej , wiskacze górskiej lub nizinnej oraz nutrii. Krajem pochodzenia jest Ameryka Południowa, zwłaszcza tereny Boliwii, Chile oraz Argentyny. Zamieszkują one suche oraz jałowe obszary Andów(szczeliny skalne , małe przedsionki w usypiskach kamieni lub groty) na znaczniej wysokości (od ok. 3tys. do 5tys. m n.p.m.). Nasi ulubieńcy żyją w licznych stadach oraz co ciekawe – prowadzą nocny tryb życia. Do ich pożywienia możemy wliczyć szorstkie źdźbła trawy , nasiona roślin i przeróżne zioła. Szynszyle żyją wyjątkowo długo w odróżnieniu od innych gryzoni – do 20 lat. Jeśli chodzi o czas życia w hodowli ich wiek dosięga tylko 10 lat.
W 1956 roku Władysław i Elwira Rżewscy sprowadzili do Polski z Kanady pierwszą parkę szynszyli. Pierwszą hodowlę założyli w Grywałdzie niedaleko Krościenka. Po jakimś czasie postanowili sprowadzić kolejnych kanadyjskich 15 par i w wyniku czego powstała pierwsza w Polsce ferma szynszyli.
Charakterystyka
Szynszyle charakteryzują się przeróżnymi wymiarami, ich długość ciała waha się od 20 do 40 cm , waga od 0,5 do 1,0 kg , natomiast długość ogona od 7,5 do 20 cm . Futro ma barwę srebrzysta , perłowo szarawą ,w dotyku jest gęste i miękkie , natomiast ogon jest pokryty niezmiernie długimi i nieco sztywnymi włosami. Jego oczy i uszy są wyjątkowo duże. Jako zwierzę stadne zaleca się mieszkanie z innymi szynszylami. Trzymanie dwóch samców ma grozić rywalizacją zwłaszcza jeśli dodatkowo jest jeszcze samica. Samice są tolerancyjne względem siebie, a nawet co dziwne wychowują wspólnie młode. Szynszyle są gatunkiem u których występuje dymorfizm płciowy w wymiarach ciała zwierząt. Samce są nieznacznie mniejsze od samic. Natomiast samice posiadają o wiele lepiej rozwinięty przewód pokarmowy czy tez uzębienie przystosowane do rozdrabniania pokarmu.
Zdrowie
Jak wiadomo szynszyle z reguły są odpornymi zwierzętami , natomiast zapewnienie naszym ulubieńcom lepszych warunków jest na pewno najlepszym sposobem walki przed chorobami.
- należy zapewnić odpowiednią temperaturę w klatce naszego podopiecznego, jego „domek” nie powinien stać blisko kaloryfera lub obok okna, ponieważ szynszyle niezbyt tolerują przeciągi, należało by wykluczyć kuchnie z racji na dłużą ilość oparów, a także zbyt ciemny przedpokój, z racji, że szynszyle posiadają bardzo wyczulony słuch zabrania się stawiania klatki w okolicy głośników czy telewizora.
- prawidłowa i zróżnicowana dieta jest podstawą dla zdrowego trybu życia szynszyla, siano, odpowiednia mieszanka dla szynszyli, smakołyki np. suszone owoce w rozsądnej ilości , dodatkowo podawanie w celach obgryzania i ścierania siekaczy wysuszonych gałązek drzew tj. brzoza, jabłoń , akacja czy dąb.
- obowiązkiem jest podawanie czystej i świeżej wody(mineralna niegazowana bądź woda z krany po przegotowaniu) oraz karmy , najlepszy sposobem jest podawanie wody za pomocą poidełka kulkowego posiadającego metalową końcówkę dozującą, które możemy umieścić na zewnątrz klatki , wodę musimy zmieniać regularnie – codziennie natomiast poidełko czyścić , by zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii.
- duża przestrzeń pozwala naszemu szynszylowi na swobodny ruch (jest to zwierzę stadne i górzyste, zatem uwielbia biegać i skakać), dodatkowo lubi zabawy z człowiekiem, należy pamiętać, że to ciekawskie zwierzątko lubi wszędzie zaglądać , dlatego wszelkiego rodzaju kabelki lub szkodliwe rośliny należy uchronić przed ząbkami naszego podopiecznego.
Jednakże , możliwe jest , że pomimo naszej troski szynszyla zachoruje , wtedy należy pamiętać , że musimy skontaktować się z weterynarzem. Możemy spotkać takie dolegliwości jak:
- zaparcia (nieregularne karmienie);
- biegunka (nieświeża woda lub spleśniała karma);
- przegrzanie(zbyt wysoka temperatura w klatce);
- przerost zębów(zbyt długie siekacze);
- grzybica zarażenie grzybem od drugiego zwierzęcia);
- nieżyt nosa i przeziębienia;
- zapalenie spojówek (źle wietrzone pomieszczenie oraz możliwość brudnej klatki);
- samo wygryzanie okrywy włosowej(szynszyla wygryza sobie futerko z powodu przeżytego stresu)
W przypadku przegrzania należy przewietrzyć pomieszczenie , a klatkę uchronić przed słońcem, natomiast jeśli zauważyły przerost zębów powinniśmy podać swojemu pupilkowi kawałek drewna w celu ścierania rosnących siekaczy. Ponadto grzybica objawiająca się wypadaniem futerka musi zakończyć się wizyta u lekarza weterynarii, a wygryzanie pokrywy włosowej należy zwalczać po przez usunięcie czynników stresujących oraz unikać budzenia pupilka podczas snu. Liczne zapalenia i przeziębienia powinny zakończyć się również wizytą u specjalisty.
Warto zapamiętać!
Warto pamiętać , że szynszyle domowe można kupować i hodować bez uprzedniej rejestracji , natomiast dzika szynszyla nadal podlega całkowitej ochronie.
to jest super i my mamay 2 szynszyle
szynszyla jest dziwaczna
co ja moge na ten temat powiedzieć? chyba tylko to że jest swet ja mam 2 myszoskoczki:):)
mam 2 szynszyle ale chłopaków nie radze dziewczynki bo sika na to co jej się nie podoba
bardzo lubię szynszyle
SZCZUREK
jestem szynszylą