Himalajski i Mini Rex

Zacznijmy od tego, że króliki miniaturki, to zwierzęta hodowane przede wszystkim w warunkach domowych. Są to zwierzęta oswojone, tak wiec nie żyją w stadach i nie mieszkają w lasach. Wyhodowano je w Holandii około 30 lat temu.

 

Królik himalajski

Królik himalajski

Królik himalajski

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych odmian królika miniaturowego jest królik himalajski. Hodowane one są regionach Himalajów (stąd ich nazwa). Jeśli nie kojarzycie wyżej wymienionej nazwy to może skojarzycie nazwę królik chiński, rosyjski, egipski lub czarnowłosy, ponieważ nazwy tego królika są używane przemiennie. Osiągają one wagę od 1,25 kg do 2,25 kg. Te króliki mają dość długi tułów, co dokładnie pokazywane jest na wystawach. Sierść ich jest gładka, zazwyczaj w kolorze białym z ciemnymi plamami na nosie, uszach, ogonie i łapkach. Kiedy królik rosyjski się rodzi ma barwę białą. Dopiero z wiekiem pojawiają się na jego ciele plamy. Specyficzną cechą tych oto królików są oczy, które mają kolor różowy.  Polecane one są przede wszystkim dla początkujących hodowców.

 

 

 

Mini_Rex

Mini_Rex

Mini Rex

Jest to druga co do popularności rasa hodowlana w naszych domach. Królik ten jest naprawdę mały, ale w tym małym ciałku gromadzą się same pozytywne cechy, mianowicie doskonałe wręcz proporcje ciała, idealny charakter, a przede wszystkim aksamitne, pluszowe futerko, którego mogą mu pozazdrościć inne rasy królików domowych. Mini Rex różni się od innych królików przede wszystkim proporcją ciała. Kształt jego głowy jest zupełnie inny niż jego „kuzynów”. Rasa ta została zarejestrowana w 1988 roku. Najbardziej charakterystyczną cechą tej odmiany królika jest jego futerko, które w dotyku jest gęste i pluszowe. Futro jest wszędzie takiej samej długości. U tej rasy można także zauważyć obecność krótkich wąsów. Minimalna waga tego zwierzęcia wynosi 1,2 kg, a maksymalna sięga 2 kg. Uszka tych zwierzątek nie przekraczają 5,5 cm długości i oczywiście SA odstające. Przyszłym hodowcą mogę powiedzieć, że hodowla Mini Rexa nie jest trudna. Je on to samo, co inne króliki, tak więc nie trzeba kupować mu jakiś specjalistycznych karm. Oczywiście bardzo dobrze, jeśli nasz królik ma obszerną klatkę, jednak nie musimy zapewniać mu wielkich luksusów. Króliki te można także śmiało kupować dzieciom, gdyż są one śmiałe i szybko przyzwyczajają się do człowieka. Jednak trzeba pamiętać, że są to króliki o małych rozmiarach i mogą na przykład utknąć za szafą.